Westernová sedla na míru koni i jezdci
Western saddles
14. března 2011

Názor některých lidí, že „sedlo na míru je blbost“ je naprosto zcestný. Je třeba si uvědomit pro jaký účel koně máme. Je pravda,že například trenér, který má v tréninku 20 koní, nebude mít na každého zvláštní sedlo, v tom případě mu stačí 3-4 sedla různých velikostí (podle typu trénovaných koní), u kterých případné drobné nedostatky odstraní korekční dekou. V tom případě je to dostačující, protože hodinový trénink koni neublíží. Jiná situace nastane, pokud se jedná o pracovního koně, dlouhé vyjížďky, případně několikadenní vandry apod. Tam již může dlouhodobé působení špatně padnoucího sedla, i přes podložení několika dekami, koňský hřbet velmi poškodit, nehledě k tomu, že s takovou „matrací“ pod sedlem jízda moc příjemná nebude.

Westernové sedlo na koni / Western saddle on a horse
Ukázka dokonale pasujícího sedla na malém koni.
Sample of saddle perfectly fitting on a small horse.

Moje vlastní zkušenost je následující: v roce 1991 jsem začínal v anglickém sedle a koně jsem používal jako dopravní prostředek do lesa, protože jsem byl zaměstnán jako lesník u Lesního závodu Zbraslav nad Vltavou. Terén tam byl nesmírně náročný a tak jsme toho po 2 až 3 hodinách měli dost oba – já i kůň. V roce 1993 jsem postavil první westernové sedlo na míru koni i sobě a bylo po problémech. Denně jsem v sedle strávil 6 až 8 hodin a pochybuji, že bychom to se špatně pasujícím sedlem zvládli ve zdraví.

Případné mírné změny kondice v průběhu roku nejsou problém, protože lyžiny kostry pasuji na dospělého koně s ukončeným vývojem kostry a osvalení. Pokud dojde k výrazné změně kondice a sedlo nepasuje, je to vždy chybou majitele koně a ne sedláře, ale to platí u každého sedla.

Na to, že tato metoda dobře funguje, ukazuje skutečnost, že majiteli 50% westernových sedel, které jsem postavil, jsou stále se vracející zákazníci, kteří již mají 2 až 5 sedel.